Skip to content

North East medals at the British Youth Championships!

09 May 2014no comments Competition Results, Competitions, Featured News, News, Uncategorized

Last weekend (3rd-5th May) was the British Youth Championships taking place at Sheffield EIS, where the best fencers who qualified via the UK regions battle it out! The competition is set out in age groups and to qualify fencers have to finish in the top 4 of their regional event!

Four bronzes came home from the weekend by Amelia Hide and Maddy Whitfield in the U16 Girls Epee, Maddy Brown in the U14 Girls Foil, Maddy Whitfield again in the U16 Girls foil!

Last 8 places and qualification into next years competition.
Toby May 6th U12 Boys Epee
Harry Weeks 8th U16 Boys Foil
Victoria Hide 8th U16 Girls Epee
Kai Bulman 5th U16 Boys Epee
Georgia Webb 5th U16 Girls Foil

Well done to all our qualifiers in achieving your Championship place and good luck next year!

Boy’s U12 Foil

   Name   First name   Club 
    SCOTT   Mitchell   EAST DURHAM 
    SHIELS   Matthew  ST MARYS 
   ERRINGTON   Peter   NEWCASTLE SCHOOL 
    MILBURN   Thomas PHOENIX 

Boy’s U14 Foil

    Name   First name   Club 
    ZHANG   Leo   LASZLOS FENCING 
   WHITTON   Andrew   PHOENIX 
    FENYK   Anton   LASZLOS FENCING 
 3   TATE   Liam   WASHINGTON 
 

Boy’s U16 Foil

    Name   First name   Club 
    BULMAN   Kai   LASZLOS FENCING 
    ENTESHANI   Ardeshir   LASZLOS FENCING 
    TERRILL   James   LASZLOS FENCING 
    WALLACE   Adam   PHEONIX 

Boy’s U18 Foil

    Name   First name   Club 
    SLEET   Alexander   NEWCASTLE FENCING 
    MYKOLA   Korolchuk   TEAM NEWCASTLE 
    AMBLEZ   Mauro   ST MARYS 
    HOPKINS   Oliver   ST MARYS 

Girl’s U12 Foil

    Name   First name   Club 
    WEEKS   Charity   LASZLOS FENCING 
    ROBSON   Emilia   TEAM NEWCASTLE 
    CORCORAN   Taylor   EMMANUEL COLLEGE 
    WAKEFIELD   Maisie   PHOENIX 

Girl’s U14 Foil

    Name   First name   Club 
    BROWN   Madeleine   LASZLOS FENCING 
    HUGHES   Pheobe   LASZLOS FENCING 
    ERRINGTON   Kay   NEWCASTLE CHURCH SCHOOL 
    MCCALLUM   Tegan   EAST DURHAM  QUALIFIER
    LANGLEY   Philippa   MONKTON 

Girl’s U18 Foil

    Name   First name   Club 
    EDWARDS   Asha   LASZLOS FENCING 
    BARNARD   Lucy   NEWCASTLE FENCING CLUB 
    CHILTON   Sophie   SOUTH TYNESIDE 

Boys’s U12 Epee

    Name   First name   Club 
    DOUGAL   Conor TEAM NEWCASTLE
    MAY   Toby TEAM NEWCASTLE
    MAY   Oscar TEAM NEWCASTLE
    CAISLEY   Archie TEAM NEWCASTLE

Boy’s U14 Epee

    Name   First name   Club 
    TALKS   Joshua   TEAM NEWCASTLE 
    BELL   Jack   TEAM NEWCASTLE 
    ATKINSON   Owen   EAST DURHAM 
    WELSH   Lewis   NEWCASTLE FENCING CLUB 

Girls’s U14 Epee

    Name   First name   Club 
    BROWN   Madeleine   LASZLOS FENCING 
    ABEL   Sadie   LASZLOS FENCING 
    DOUGALL   Kari   TEAM NEWCASTLE 
    MITCHELL   Georgina   SALLE URSA 

Girl’s U16 Epee

    Name   First name   Club 
    WEBB   Georgia  LASZLOS FENCING 
    HIDE   Victoria  TEAM NEWCASTLE 
    HIND   Ellie  TEAM NEWCASTLE 
    HIDE   Amelia  TEAM NEWCASTLE 

Boys U16 Sabre Club
Clyde Max STREET SWORDS

Girls U18 Girls Epee
Gilbert Keziah  TEAM NEWCASTLE 

Girls U16 Girls Foil
Webb Georgia LASZLOS FENCING QUALIFIER

Girls U18 Girls Sabre
Edwards Grace LASZLOS FENCING QUALIFIER

BYEs AUTO Entry
Whitfield Maddie Laszlos Fencing
Dickinson Matthew Laszlos Fencing
Weeks Harry Laszlos Fencing
May Joseph Team Newcastle BYE

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.