Skip to content

NE Region BYC Qualifiers 18th March 2017 – Results

11 November 2016no comments Competitions, Featured News, News, Uncategorized

Girls Foil Results

Final Rank Age Group Weapon Sex Surname Forename
1 U12 Foil Girl Smith Ruby
2 U12 Foil Girl Smithies Gabrielle
3 U12 Foil Girl Conner Rebecca
1 U14 Foil Girl King Ruby
1 U16 Foil Girl McCallum Tegan
2 U16 Foil Girl Weeks Charity
3 U16 Foil Girl Aitchison Daisy
3 U16 Foil Girl Miller Tanziila
BYE U18 Foil Girl Brown Maddieline

Boys Foil Results

Final Rank Age Group Weapon Sex Surname Forename
1 U12 Foil Boy Geng Raymond
2 U12 Foil Boy Stephenson Dominic
1 U14 Foil Boy Smithies Nathaniel
2 U14 Foil Boy Prout Jackson
3 U14 Foil Boy Millward Matthew
3 U14 Foil Boy Tissington Isaac
5 U14 Foil Boy Chaplin Jamie
1 U16 Foil Boy Tate Liam
2 U16 Foil Boy Zhang Leo
3 U16 Foil Boy Magor Daniel
3 U16 Foil Boy Sefton Zack
5 U16 Foil Boy Scott Mitchell
6 U16 Foil Boy Barbour Spencer
7 U16 Foil Boy Fowler Dean
1 U18 Foil Boy Terrill James
2 U18 Foil Boy Calum McClelland
3 U18 Foil Boy Watson Sam
3 U18 Foil Boy Whitton Andrew
BYE U18 Foil Boy Fenyk Anton

Girls Epee Results

BYC Rank Age Group Weapon Sex Surname Forename
1 U12 Epee Girl Dalton Amelia
2 U12 Epee Girl Hegab Jodie
1 U14 Epee Girl Golden Eve
2 U14 Epee Girl Chennells Poppy
1 U16 Epee Girl Weeks Charity
2 U16 Epee Girl Robson Emilia
3 U16 Epee Girl Graham Megan
1 U18 Epee Girl Abel Sadie

Boys Epee Results

BYC Rank Age Group Weapon Sex Surname Forename
1 U12 Epee Boy Aberdeen Toby
2 U12 Epee Boy Manuel Alfred
3 U12 Epee Boy Purves Liddelle Alexander
3 u12 Epee Boy Thompson Daniel
5 U12 Epee Boy Bell Alfie
6 U12 Epee Boy Scott Daniel
7 U12 Epee Boy Sisterson Alexander
1 U14 Epee Boy Purves Liddelle James
2 U14 Epee Boy Dalton Aidan
3 U14 Epee Boy Dawson Jonathan
3 U14 Epee Boy Perry Ryan
1 U16 Epee Boy May Oscar
2 U16 Epee Boy Atkinson Owen
3 U16 Epee Boy Caisley Archie
3 U16 Epee Boy May Toby
5 U16 Epee Boy Milburn Thomas
6 U16 Epee Boy Bramwell Connor
7 U16 Epee Boy Charlton Ross
1 U18 Epee Boy Dickinson Matthew
2 U18 Epee Boy Bell Jack
3 U18 Epee Boy Whitton Andrew
5 U18 Epee Boy Miller Haaruun

Sabre Results

Final Rank Age Group Weapon Sex Surname Forename
1 U12 Sabre Boy Olver Ben
1 U18 Sabre Boy Clyde Max
2 U18 Sabre Boy Whitton Andrew

U10 BYC finals information http://www.britishfencing.com/events/british_youth_championships/

Equipment

  • In the U12 & U14 Competitions, the maximum blade sizes are: Foil – size 3, Epée – size 2 and Sabre – size 2.
  • In the U16 & U18 Foil Events size 5 blades will be used throughout, and lame bibs and mask wires will be required [British Fencing Kit Requirements]
  • In the U16 & U18 Sabre events, 800N gloves will be necessary at the finals event as per

BF rules – please see http://britishfencing.com/news/latest-news/?n=841

Spread The Love, Share Our Article

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Related Posts

Comments

There are no comments on this entry.

Trackbacks

There are no trackbacks on this entry.